Никшић
То је други по величини град у Црној Гори. Налази се испод брда Требјесе. Важан је индустријски, културни и образовни град. Његово првобитно име је Оногошт.
Град Никшић је удаљен 54 км од Подгорице и овдје се налази позната пивара позната по имену града. Познат као индустријска престоница Црне Горе._цц781905-5цде-3194-бб3б-136бад5цф58д_
Места у Никшићу: Манастир Острог, Православна црква Светог Василија, Царев мост, Црква Светог Петра и Павла, Археолошко налазиште Црвена Стијена, Споменик комунистичким партизанима, Тврђава Бедем, Мост Моштаница, Дом револуције, Завичајни музеј Никшића, Слано језеро, језеро Крупац
Како ићи?
Из Турске постоје директни летови до Подгорице, главног града Црне Горе, а путовање траје отприлике 1 сат и 45 минута. До Никшића можете доћи путем цоннецтинг_цц781905-5цде-3194-бб3б-136бад5цф58д_ са подгоричког аеродрома, који је од Подгорице удаљен приближно 54 км.
Манастир Острог, који се издваја међу грађевинама из 17. века у Подгорицу, је српска православна црква. Манастир познат као једно од најпосећенијих места крста у Црној Гори.
Смјештено у западном дијелу Никшићког поља, ово језеро има јединствену љепоту комплексне крашке хидрографије. Карактерише га велики број острва и полуострва, као и дивља и нетакнута природа. Језеро је богато рибом и привлачи велики број риболоваца. Свакако бисте требали погледати његов јединствени поглед.
На само 1,5 км од центра Никшића, један је од прелијепих паркова у којем можете прошетати зеленилом са укусним ваздухом на обалама ријеке Зете.
Саборна црква
Светог Василија Острошког
Величанствено седи на врху брда прекривеног боровима, никшићка масивна српска православна катедрала саграђена је између 1895. и 1900. године. Централна купола испуњава унутрашњост светлим и масивним лустерима који висе са плафона. То је манастир са величанственим мозаицима.
Познато под турским именом 'Црвена стена', једно је од најважнијих праисторијских локалитета у Европи и признато је широм света. . Ископани су предмети из 31 различитог периода који датирају из палеолита, мезолита, неолита и бронзаног доба. Највећи број пронађених предмета изложен је у Завичајном музеју у Никшићу.У близини села Петровићи, 30 км од Никшића, налази се Црвена Стијена, археолошко налазиште из доба палеолита.
Царски мост је добио име по руском цару ИИИ, који је финансирао изградњу моста 1894. године. Добио га је од Александра. Прелази реку Зету и њену долину. Мост је много шири од савременог речног канала, због присуства великог базена мирне воде који је постојао у прошлости и исушен у 20. веку. Мост од тесаног камена привлачи пажњу туриста.
Налази се у западном делу савременог Никшића, на месту старог града Горњег Оногошта. Доњи део насеља, где су живели трговци, био је ван градских зидина и имао је свој одбрамбени систем. Утврђење, које је било подељено на запад и исток, имало је шест кула смештених на угловима замка, као и спољне зидове замка. У средини је најстарији део замка – ВИ. Кастел, који је изграђен у римском периоду у 19. веку.
Мостаница мост
Нема јасних података о тачном датуму изградње Моштаничког моста, али многи археолози сматрају да потиче из 3. века и да су га подигли Римљани. Мост има типичну римску архитектуру. Мост Моштаница је изграђен од правилно тесаних кречњачких блокова.
Овај споменик у Никшићу обиљежен је палим борцима из овог града који су се борили против освајача Осовине током НОБ-а (Другог свјетског рата). Такође, овај споменик је спомен-обележје 32 партизанска борца и антифашистичка ратника који су стрељани на брду Требјеса где се налази овај споменик.